Om de originele banden te testen, dienen de fabrieksgegevens ingevuld te worden.
Dat betekent precies de maximum technische snelheid van het voertuig.
Ook de aslasten die bij de auto horen.
De adviesdrukken die de fabrikant geeft zijn voor tot maximum snelheid
Dit betekent als die maximumsnelheid boven de 160 km/u ligt dat de drukken voor tot 160km/u lager kunnen.
Ook als het werkelijk gewicht lager is dan het maximum kan vooral voor de achterbanden de druk aanzienlijk lager.
Het gewicht op de voorbanden blijft redelijk gelijk, dus daar zal vaak een druk voor alle beladingen kunnen.
Dus als je lagere aslasten invult bij de maximum aslasten dan reken je het niet uit voor dezelfde auto.
2e punt is het gebruik van de bandmaten.
Hoewel de bandmaten het draagvermogen van de band bepalen, ( daar gebruiken ze weer een andere formule voor), heeft de fabrikant dit al uitgerekend en op de band gezet . Wel zo is dat een band met een bepaalde afmeting en referentiedruk , dus hetzelfde maximum draag gewicht heeft, dus aangeven van de maat kan ook.
In het eerste deel gebruik ik dan ook niet de bandgegevens, maar de verhouding tussen adviesdruk voor maximale aslast en normaal gebruik aslast. Dit maakt het weten van de originele banden overbodig, is niet altijd bekend.
Een stukje geschiedenis over de gewichten die gebruikt werden/worden voor de adviesdrukken.
Tot pakweg 2000 werden voor maximaal gebruik( of hoe dat dan ook genoemd werd) de maximaal toelaatbare aslasten gebruikt.
Voor normaal gebruik werden de gewichten door de fabrikant bepaald voor de auto met 3 personen en wat bagage ( dacht 20 kg), waarbij rekening werd gehouden dat die 3 personen op de ongunstigste plaatsen konden zitten voor de gewichtsverdeling.
dit alles tot maximale wagensnelheid berekent.
Volvo gaf ook de drukken aan voor tot 150 km/u , waar volgens mij de 160km voor gebruikt werd en voor veiligheid 10 km vanaf getrokken werd, omdat de meter onnauwkeurig kan aangeven.
Zo tussen 2000 en 2005 zijn er andere maatstaven ingevoerd.
Voor wordt nog steeds de maximale aslast gebruikt, maar achter is uit veiligheidsoverwegingen de maximum druk van de band of de druk voor maximum load van de band gaan gebruiken.
De druk voor normaal gebruik wordt niet meer aangegeven. Als er normaal gebruik staat dan is dat nu tot maximum aslast, en wordt soms voor tot 4 personen met bagage genoemd.
Waarom deze omslag, die ik deels in het eerste deel van spreadsheet verwerkt heb.
Dit eerste deel is voor na 2005 dus niet meer bruikbaar.
Dus heb je een auto van na die tijd, dan hoef je ook niet meer de oude adviesdrukken in te vullen, en gebruikt ze dan alleen voor controle of ze hetzelfde zijn.
In Amerika zijn ze er ... naar mijn mening.. door de Ford Explorer/Firestone affaire achtergekomen dat ze voor normale radiaalbanden altijd al een verkeerde macht gebruikten van 0,5 ipv0,8 europees.
Dit leid tot lagere drukken en dus warmere banden en uiteindelijk bij hoge snelheid tot klapbanden en ongelukken.
Was niet alleen de oorzaak van de roll-over ongelukken van de Explorer, met meer dan 100 doden, maar zal er zeker een rol in gespeeld hebben.
Rechtszaken daarover speelden rond 2000, en na die tijd is de Amerikaanse TRA de formule op gaan waarderen naar de Europese.
Het niet meer aangeven van de normaal adviezen en de volgens mij overdreven maximumdruk achter, heeft volgens mij allemaal met deze affaire te maken. Ook de verplichte drukwaarschuwingssystemen in Amerika en straks ook in Europa is volgens mij naar aanleiding van deze affaire ingevoerd, onder het mom van , hoe kunnen we uit deze blunder nog geld maken.
In volgend engelstalig artikel wordt dit voorzichtig aangestipt en een nieuwe manier van berekenen voorgesteld, en vergeleken met de oude machts-formule
link